AKTUALNOŚCI
NAJCZĘŚCIEJ ZGŁASZANE PROBLEMY
PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA
PSYCHOTERAPIA MAŁŻEŃSKA I PAR
PSYCHOTERAPIA RODZIN
TERAPIA SEKSUOLOGICZNA
TERAPIA UZALEŻNIEŃ
POMOC DLA DZIECI
POMOC DLA MŁODZIEŻY
DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA
TERAPIA PEDAGOGICZNA
TERAPIA LOGOPEDYCZNA
MEDIACJE
TRENINIGI i WARSZTATY
|

Bezpłatne zajęcia dla dzieci
Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lesznie zaprasza za bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa), które w grupie rówieśników uczyć się będą współpracy, wspólnej zabawy, popracują nad swoją nieśmiałością, nadpobudliwością i innymi trudnościami w zachowaniu. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego pedagoga. Zapraszamy też na bezpłatne zajęcia terapii pedagogicznej dla dzieci z trudnościami w pisaniu, czytaniu, liczeniu. Zajęcia prowadzone w małych grupach.
Zajęcia realizowane są dzięki współpracy z Fundacją StrefaPL (współfinansowane przez Wojewodę Wielkopolskiego).
Zainteresowanych prosimy o skontaktowanie się z p. Marią Matukiewicz tel. 781099563

Propozycja dla osób uzależnionych od alkoholu
Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii proponuje osobom uzależnionym od alkoholu spotkania w ramach terapii grupowej.
Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z Aliną Niewiadomską - instruktorem terapii uzależnień (w trakcie certyfikacji) - nr telefonu: 608 621 779. Możliwość indywidualnych konsultacji osób uzależnionych oraz ich bliskich.

"Wczesna interwencja wobec młodzieży nadużywającej substancji psychoaktywnych" - BEZPŁATNE SZKOLENIE dla specjalistów.
Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii było miejscem szkolenia podnoszącego kwalifikacje osób zajmujących się profesjonalnie tematyką przeciwdziałania uzależnieniom pn.: "Wczesna interwencja wobec młodzieży nadużywającej substancji psychoaktywnych".
Szkolenie skierowane było do terapeutów uzależnień, psychologów, pedagogów i osób realizujących programy profilaktyczne w pracy z młodzieżą i ich rodzinami. Celem szkolenia było zdobycie wiedzy oraz umiejętności z zakresu profilaktyki uzależnień, zaopatrzenie w sprawdzone narzędzia do interwencji wobec młodzieży zagrożonej nadużywaniem substancji psychoaktywnych (narkotyków, alkoholu, dopalaczy, leków i innych psychostymulantów). Szkolenie przeprowadzili certyfikowani specjaliści terapii uzależnień mgr Żaneta Marmoń-Leśniak i mgr Józef Leśniak (MONAR Jelenia Góra).
Szkolenie zrealizowano dzięki współpracy z Fundacją StrefaPL i współfinansowane było przez Marszałka Województa Wielkopolskiego.

"WRÓG W DOMOWEJ APTECZCE - leki jako środki psychoaktywne przyjmowane przez młodzież - negatywne skutki ich działania, sposoby zapobiegania zagrożeniu oraz postępowanie wobec dzieci nadużywających leków".
Dagmara Derwich - Grzegorzewska (psycholog, psychoterapeyta) oraz Kinga Andrzejczak (psycholog, terapeuta uzależnień) przeprowadziły cykl spotkań z rodzicami gimnazjalistów. Celem spotkań było uświadomienie rodzicom jakie niebezpieczeństwo czai się w domowej apteczce.
W grupie leków, jakie są wykorzystywane przez młodzież w celach odurzania się są środki powszechnie dostępne bez recepty, dość tanie - stosowane w leczeniu kataru, kaszlu, stanów zapalnych. Inną grupą leków wykorzystywanych w celach zmieniania stanów świadomości są leki nasenne i uspakajające. Leki te są wydawane na podstawie recepty. Stosowane powszechnie w przypadku zaburzeń nastroju, napięć, drażliwości, niepokoju, problemu ze snem. Leki te często znajdują się w domowych apteczkach, są także dostępne u lokalnych dilerów.
Cykl spotkań z rodzicami realizowany był we współpracy z Fundacją StrefaPL i współfinansowany przez Marszałka Województa Wielkopolskiego.

SKARBY Z SZAFY DZIADKA - PAŹDZIERNIK miesiącem SENIORÓW - Zaproszenie na spotkania edukacyjne dla seniorów
Zakończono projekt realizoawny przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie w Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii - SKARBY Z SZAFY DZIADKA - związany z życiem na leszczyńskiej Starówce. 40 mieszkańców leszczyńskiej starówki brało udział w cyklicznych spotkaniach, prelekcjach, imprezach plenerowych.
Projekt zakończono wystawą okolicznościową, na której zaprezentowano archiwalne fotografie użyczone przez uczestników projektu oraz zdjecia i wycinki prasowe relacjonujące przebieg zajęć, spotkań.
Projekt zrealizowano dzięki finasnowemu wsparciu Urzędu Miasta Leszna w ramach Programu Rewitalizacji Społecznej Leszczyńskiej Starówki.
Warsztat wyjazdowo - szkoleniowy dla beneficjentów projektu systemowego
W dniach 3-6 października 2013 r. zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty dla 50 beneficjentów projektu systemowego realizowanego przez PCPR w Wągrowcu. Warsztat odbył się Karpaczu.
Warsztaty motywacyjne i doskonalące umiejętności komunikacyjne
W dniach 14-15 września 2013 r. zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty dla 70 beneficjentów projektu systemowego DRUGA SZANSA realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałczu. Warsztaty odbyły się nad morzem, w Pogorzelicy.
Wyjazdowy warsztat edukacyjno - integracyjny dla rodziców i ich dzieci
W dniach 10-11 sierpnia 2013 r. zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy dwudniowe warsztaty edukacyjno-integracyjne dla 35 uczestników projektu (rodziców i ich dzieci) "aktywni=samodzielni". Warsztaty odbyły się w Ośrodku Wczasowo - Rekreacyjnym w Pogorzelicy nad morzem.

SKARBY Z SZAFY DZIADKA - spotkania edukacyjne dla seniorów
26 lipca - Zachować młodość duszy i ciała ćwiczenia usprawniające funkcje psychiczne i poprawiające kondycję fizyczną z elementami kinezjologii spotkanie z pedagogiem,
2 sierpnia Nie daj się upałom! - profilaktyka chorób układu krążenia z treningiem samodzielnego pomiaru ciśnienia i pierwszej pomocy w przypadku objawów zaburzeń spotkanie z pielęgniarką,
9 sierpnia Znaczenie rehabilitacji poznawczej w zachowaniu sprawności umysłowej w wieku senioralnym - spotkanie z psychologiem,
16 sierpnia Cuda z babcinych kuferków rozwijanie talentów manualnych sposobem na aktywne spędzanie czasu spotkanie z terapeutą zajęciowym.
Warsztaty Ekonomii Społecznej
W dniach od 29 lipca do 3 sierpnia br. w Dymaczewie koło Poznania odbyły się "Warsztaty ekonomii społecznej i poszukiwania pracy", które organizowaliśmy dla beneficjentów projektu MOGĘ-POTRAFIĘ-TERAZ realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu, współfinansowanego przez Unię Europejską. 32 uczestników wzięło udział w warsztatach mających na celu przybliżyć sposób zarobkowania w formie spółdzielni socjalanej. Beneficjenci projektu zostali zaznajomieni z technikami poszukiwania pracy oraz odwiedzili spółdzilenię socjalną "POZNANIANKA" działającą w Poznaniu.
Trening kompetencji rodzicielskich
W dniach 0d 4 do 6 lipca br. w Karpaczu odbył się organizowany przez nas "Trening kompetencji rodzicielskich" dla beneficjentów projektu systemowego INTEGRACJA i AKTYWNOŚĆ realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie, współfinansowanego przez Unię Europejską. Podczas treningu osoby pełniące funkcję rodziny zastęczej lub będące w kryzysie uczestniczyły w warsztatach psychologicznych natomiast ich dzieci brały udział w zajęciach edukacyjno-rekreacyjnych.


23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Chandra czy depresja?
O depresji można zacząć myśleć, jeśli oprócz smutku odczuwamy
- spowolnienie, brak energii, apatię,
- lęk, niepokój, rozdrażnienie, napięcie,
- trudności w koncentracji, myśleniu, wrażenie niesprawności intelektualnej, pogorszenie pamięci,
- niechęć do wykonywania czynności, które zwykle sprawiały radość,
- problemy ze snem trudności w zasypianiu, płytki sen, wybudzanie się, nadmierna senność, trudności w zmobilizowaniu się do wstania z łóżka,
- brak chęci do podejmowania jakichkolwiek wyzwań,
- brak chęci do spotkań towarzyskich,
- poczucie małej wartości,
- poczucie winy i beznadziejności,
- zmniejszenie apetytu lub "objadanie się"
- uczucie zmęczenia fizycznego, suchość w ustach, bóle głowy, kręgosłupa, ucisk w klatce piersiowej, zaparcia,
- niechęć do aktywności seksualnej,
Objawy utrzymują się powyżej 2 tygodni, ze znacznym nasileniem dezorganizując życie rodzinne, zawodowe.
Jeśli to dotyczy Ciebie lub kogoś bliskiego zgłoś się po pomoc!

Nasze Centrum posiada status instytucji szkoleniowej.
Nasze Centrum posiada status instytucji szkoleniowej potwierdzony wpisem do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu (nr ewid. 2.30/00206/2013).
Posiadamy uprawnienia do prowadzenia szkoleń dla bezrobotnych i poszukujących pracy, na realizacje których można uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych, takich jak np. Fundusz Pracy, PFRON, fundusze pomocowe Unii Europejskiej.
Zainteresowanych współpracą w ramach oferty szkoleniowej zapraszamy do kontaktu tel. 609 06 03 02.

MŁODZIEŻ A UZALEŻNIENIE OD INTERNETU - byliśmy tam!
Jak rozpoznać uzależnienie, jak pracować z młodzieżą i dorosłymi uzależnionymi od internetu, gier komputerowych; jaka jest rola rodziców w rozwiązywania problemu ciągłego spędzania przez dzieci czasu w sieci.
Odpowiedzi na te pytania udzieliła dr Hilarie Cash podczas szkolenia, które odbyło się w Krakowie.
Dr Hilary Cash jest ekspertem i pionierem w USA w dziedzinie profilaktyki i leczenia uzależnienia od Internetu. Współtworzyła reSTART: Internet Addiction Recovery Program oraz program dla uzależnionych od seksu i ich partnerów o nazwie "No More Secrets", jest współautorką książki "Video Games and Your Kids: How Parents Stay in Control".
BYLIŚMY TAM! Terapeuci z naszego Centrum pomagają w diagnozie i prowadzą terapię uzależnień od internetu, gier komputerowych.

Warsztaty dla maturzystów - 12, 19, 26 kwietnia 2013 r. Poznasz sposoby radzenia sobie ze stresem oraz sposoby na koncentrację.
Zapraszamy!

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Chandra czy depresja?
O depresji można zacząć myśleć, jeśli oprócz smutku odczuwamy
- spowolnienie, brak energii, apatię,
- lęk, niepokój, rozdrażnienie, napięcie,
- trudności w koncentracji, myśleniu, wrażenie niesprawności intelektualnej, pogorszenie pamięci,
- niechęć do wykonywania czynności, które zwykle sprawiały radość,
- problemy ze snem trudności w zasypianiu, płytki sen, wybudzanie się, nadmierna senność, trudności w zmobilizowaniu się do wstania z łóżka,
- brak chęci do podejmowania jakichkolwiek wyzwań,
- brak chęci do spotkań towarzyskich,
- poczucie małej wartości,
- poczucie winy i beznadziejności,
- zmniejszenie apetytu lub "objadanie się"
- uczucie zmęczenia fizycznego, suchość w ustach, bóle głowy, kręgosłupa, ucisk w klatce piersiowej, zaparcia,
- niechęć do aktywności seksualnej,
Objawy utrzymują się powyżej 2 tygodni, ze znacznym nasileniem dezorganizując życie rodzinne, zawodowe.
Jeśli to dotyczy Ciebie lub kogoś bliskiego zgłoś się po pomoc!

Spotkanie grupy terapeutycznej
Już 5 marca w naszym CENTRUM odbędzie się pierwsze spotkanie grupy psychoterapeutycznej dla osób uzależnionych od hazardu. Są jeszcze wolne miejsca.
Kontakt dla zainteresowanych:
Adrian Mikołajczyk - pedagog, specjalista terapii uzależnień tel. 722 399 238,
Kinga Andrzejczak - specjalista terapii uzależnień w trakcie certyfikacji, tel. 694 315 222.
Udział w grupie jest BEZPŁATNY!
|